Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir ?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir ?

Yazar: Yasin Okunma Sayısı: 963 Yayınlanma Tarihi 27 Oct 2018 Yorum: 0

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir ?

Soğuk sıkım zeytinyağı; sızma yağ özellikleri taşıyan ve oldukça meşakkatli şekilde hazırlanan natürel bir yağ türevidir. Bu tekniğin uygulamasında seçilen zeytinler, kaliteli zeytinlerin üretildiği tek bir bahçeden elde edilir (karıştırılamaz). Erken hasat sırasında yakalanan zeytinler, yere düşmesi beklenilmeden dalından toplanır ve taş değirmende çekirdekleri ile birlikte çekilerek öğütülür. Ardından hasır çuvallarda ezilerek damıtılır. Bu işlem esnasında suyu ayrılan zeytinlerden geriye kalan sadece saf zeytinyağıdır. Soğuk Sıkım işlemiyle elde edilen zeytinyağları, vitamin ve andioksidan değeri açısından çok zengindir. Zira işlem sırasında ortamda oluşturulan düşük sıcaklıklar, yağın vitamin ve antioksidan değerine asla zarar vermez. Böylelikle birinci sınıf organik zeytinyağı elde edilmiş olur.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Üretim Tekniği

Bu teknik esnasında kullanılan suyun ısısı 27 dereceyi geçmemelidir. İşte tam da burada soğuk sıkım zeytinyağına gerçek özelliğini veren en önemli nokta gözetilmektedir. Şayet üretim sırasında suyun sıcaklık derecesi 27 dereceyi aşarsa, üretilen zeytinyağı soğuk sıkım kategorisine girmemektedir. İşlem sonucunda çekilen yağ, hasırların arasından sızdırılarak zeytinyağına dönüştürülür. Soğuk sıkım zeytinyağı, daima ilk mahsullerden elde edilir. Kısacası soğuk sıkım zeytinler ilk hasatta toplanarak asla başka mahsül ile karıştırılmadan en taze haliyle sıkılarak üretilir. Bu geçen kısacık zaman zarfında ürün tazeliğinden ve nefasetinden hiçbir şey kaybetmeden şişelenir. Sözün özü soğuk sıkım zeytinyağı işleminde zeytinden az ama öz derecede en kaliteli yağ türevi çıkarılmaktadır. Yüksek ısılarda üretilen zeytinyağının kalitesi ise düşüktür.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Butik Üretim

Bu özel ürün, fason ve endüstüriyel şekilde üretilemediğinden sadece geleneksel yöntemlerle değirmenlerde imal edilebilir. Tam olarak el emeği, göz nuru ürünüdür ve maliyeti de oldukça yüksek bir işlemdir. Ayrıca soğuk sıkma zeytinyağı ürünlerini, market zincirlerinin raflarında asla göremezsiniz. Zira çok özel ve butik bir üründür. Marketlerde yer alan ve natürel sıkma zeytinyağı olarak anılan 0.5 asitli zeytinyağı türevleri, soğuk sıkma ürünleriyle karıştırılmamalıdır.
Bunlar karışık mahsülden toplanarak, endüstriyel fabrika ortamlarında 200 derece üzerinde ısıtılarak imal edilir. Soğuk sıkıma göre şişirilmiş ve düşük asidik değerdedir. Ne yazık ki içindeki zeytin, birçok faydalı besin değerini kaybetmiş niteliklerdedirler. Antepbahcem.com sayfalarında ise kendi dedelerinizin bahçesinden toplanmışçasına yerel, güvenilir, hijyen koşullarda yetişmiş yağ çeşitleri sizleri beklemektedir. Üretim esnasında asla plastik ya da açık bidon kullanımı, yol kenarı, güneş altı gibi anti hijyen ortamlarda üretim biçimiyle karşılaşmazsınız. Tersine yüksek hijyen standartlarına uygun birinci kalitede şişelenmiş ya da tenekelendirilmiş soğuk sıkım zeytinyağı çeşitleri satışa sunulmaktadır.
Gelelim zeytinyağının muhteşem özelliklerine… Zeytinyağı kalbi korur, kolesterolü düşürür, hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur, hatta saça ve cilde iyi gelir. Gördüğünüz gibi zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor.

Yorumlar
Yorum Yap
WhatsApp Sipariş Ver